St Paul’s Juniors Teaching Staff

Teaching Staff

Head of St Paul’s Juniors

Maxine Shaw, BSc (London), PGCE (Hull), PG Dip (Brunel), NPQH

Academic Deputy Head

Carol Hawkins, BA (Birmingham), PGCE (Manchester), PG Dip Ed Mgmt (Surrey), NPQH

Pastoral Deputy Head

Nick Arnold BA (Reading)

Head of Third Years

Gwyn Page BA (Southampton) IPGCE (Buckingham)

Head of Second Years

Pippa Kershaw, BA (Oxon), QTS

Head of First Years

Alistair Wilkinson, BA (UCL), MA (Warwick)

Art

Neil Groom, BFA DipT (Christchurch, NZ) (Director of Art)
Jakob Rowlinson, BA (Oxon)
Joe Simpson, BA (Leeds)

Classics

Emily Evans, BA (Manchester), MA (Royal Holloway), PGCE (KCL) (Head of Classics)
Sian Gill, BA (Warwick), PGCE (KCL)
Georgina Tomaszewska, BA (Oxon), MA (Goldsmiths)

Computing

Roisin Flanagan, BSc, PGCE (Brighton) (Director of Computing) *
Ibe Akoh, BSc, MSc (Exeter), PGCE (Buckingham)

Drama

Jonathan Boustead, BA (Cumbria), MA (York) (Director of Drama) *

Engineering

Ruth Afonso, BA (Leeds), PGCE (Nottingham Trent)*
Edward Bailey, BSc (Harper Adams), MSc (Oxford Brookes), PGCE (Brighton)*
Dominic Boydell, BEng (South Bank), MSc (Staffs), PGCE (Greenwich)*
Katie Douglass, BA (Open)*
Leigh Eadie BA (York St John), PGCE (Leeds Trinity)*
Simon Robert, BA (Loughborough), PGCE (Buckingham)*

English

Josephine Wielebinska, BA, PGCE (Manchester) (Head of English)
Louise Coghlan, BA (Leeds), MA (Roehampton)
Tiffany Masters, MA (St Andrews)
Brigid Nuthall, BA (Canterbury, NZ), Dip. Teaching (Christchurch, NZ), ASB (Teaching, NZ)

Lower First Year

Andrea Bartlett, BEd (London)
Josie Johnson, BA (York)
Victoria Williams, BA (York), PGCE (Roehampton)

Upper First Year

Amanda Bodley, BSc (Bristol), PGDip Law (College of Law), PGCE (Roehampton)
Danielle Dawson, BSc (City of London), PGCE (London)
Rory McNish, MA (Edinburgh), PGCE (Edinburgh)
Tom Taylor, BSc PGCE (Dunelm) (Head of PSHE & Citizenship)
Lucy Taylor, MA (Oxon), PGCE (Inst. Ed)

French

Valérie Nolk, LèsL (Sorbonne) Institut Britannique de Paris (Head of French, Archivist)
Catherine Lê, BA (Centre Universitaire Hotel-Dieu Le Comte), PGCE (Bath)
Patrice Reutenauer, LèsL (Strasbourg), PGCE (Brunel)

Geography

James Brooks, BSc (Cardiff), PGCE (Buckingham) (Head of Geography)
George Murray, BA (Leicester) PGCE (Plymouth Marjon)

History

Simon Motz, MA (Oxon), PGCE (London) (Head of History) (Timetabler)

Learning Support

Iona Mitchell, MA (Open) BSc (Edinburgh), PGCE, AMBDA (Head of Learning Support)

Mathematics

George Tsaknakis, BSc (Ed) (Exeter) (Head of Mathematics)
Samuel Bailey, BA (Oxford Brookes)
Daniel Kugananthan, BSc  (Univ Tech Sydney) MA (Univ Western Sydney)
Benedict Rowan, MA (Oxon), MA (KCL) PGCE (IOE Lond)

Music

Andrew Casterton, BMus (Leeds) MA (Nott) Director of Music
Robert Corrigan, BA Mus (Leeds) PGCE (Reading) (Assistant Director of Music)

Science

David Alsop, BSc (Newcastle), PGCE (Sunderland) (Head of Science)
George Herbert, BSc (Bristol), PGCE (Oxon)
Alexander James, BSc (Open), QTS (Hertfordshire)
Jennifer Kinrade, BSc (Glasgow) PGCE (Oxon) (Assistant Director of Studies)

Theology and Philosophy

Sophie Walton, BA (Oxon) GDL (Oxford Brookes) LPC (BPP Law Sch), QTS (UCL) (Head of Theology & Philosophy)

Sport

Daniel Stewart, BA (UWE) QTS (Director of Sport) (Head of Cricket)
Simon Cattermole, BA (Exon) (Assistant Director of Games) (Head of Rugby)
Kiyo Jason, KCC Level 3, FA Level 1 PE and Games
Saqib Malik, (Glos) Field Games Coach
Matthew Young, BA (Reading) (Assistant Head) (Lay Chaplain) (Head of Football)

* teaches at St Paul’s and St Paul’s Juniors